Бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі
БІЛІКТІЛІК СИПАТТАМАСЫ

«Бастауыш білім берудің мұғалімі» мемлекеттік білім стандартына сәйкес бастауыш мектепте сабақтар мен сыныптан тыс іс-шараларды ұйымдастырады. Өзінің кәсіби біліктілігін жүйелі көтеріп отырады. Оқу ақпаратын модульдеу, ақпараттық-оқыту ортасын құрастыру, қашықтан интерактивтіқарым-қатнасты жобалау, оқу сапасының мониторингін жүргізу, білім алушылар мен оқытушының жетістіктерінің портфолиосына қажетті мәліметтер жинау әдістерін біледі.

Білім алушылардың даярлық деңгейіне қойылатын талаптар:

• Мұғалім мамандығының мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну, балаларды сүю.
  • Адами қасиеттер үлгілеріне негізделген рухани құндылықтар мен нормаларды түсіну және қолдану.
  • Қазақстан Республикасының «Білім туралы» заңын, балалар құқықтары туралы Конвенцияны, нормативтік құжаттарды білу.
  • Әртүрлі жағдайы мәселелерді анықтай, жауапты шешімдер қабылдау, өз білімін жетілдіру.
  • Топтағы көзқарасты әртүрлі адамдармен этикет нормаларына сәйкес байланыс (каммуникация) орната білу.
  • Еңбек заңына сәйкес өз құқығын қорғай алу. Қауіпсіздік техника ережелерін сақтау.
  • Ауызша және жазбаша еркін қарым-қатнас тәсілдерін меңгеру.
  • Денсаулықты сақтау технологияларын пайдалана білу, өзінің физикалық қаблетін дамыта білу.
  • Ақпаратты жинау, өңдеу және сақтау, интернетпен, электрондық пошта, АКТ жұмыс іздеу тәсілдерін меңгеру.

Облыстық құзыреттіліктер, апталықтар, ашық сабақтар.

Оқытушының кәсіби шеберліктерін шыңдай отырып, білімнің жаңа құбылыстарын түсінетін, көзқарастар жүйесіне ие, шығармашыл оқытушылардың озат іс- тәжірибелерін жинақтап, насихаттау және тарату, жан- жақты білімді, әлеуметтік белсенді шығармашылық тұрғыда дамитын тұлғаның қалыптасуына сай кәсіби шеберлігі шыңдалған оқытушылардың жұмысын дамыта отырып, Жас ұстаздар мектебі және шығармашылық топпен сабақтастықты жүзеге асырылады. Өзара тәжірибе алмасу, өздігінен білім көтеру, кәсіби құзыреттілігін көтеру арқылы өз ісінің шеберін дайындау мақсатында Оқытушы: Иманова К.А. 28.10.2021 МДҚБ-11г-19 «Педагогикалық этика негіздері» пәні бойынша «Педагогтың жеке тұлғасына қойылатын этикалық талаптар» тақырыбында шебер-сабақ өту барысында педагогтың жеке тұлғасына қойылатын этикалық талаптармен білім алушыларды таныстырды. Педагогикалық қарым-қатынасты дамытуда коммуникативтік әрекеттің маңыздылығын талқылай отырып этикалық талаптардың негізі-сөйлеу мәдениетінің ережелерін саралады. Ашық сабақ жоғарғы деңгейде өтті. Жаңа технологиялардың элементтерін көрсете алды. Білім алушылардың сабаққа деген қызығушылығын арта білді.

Оқытушылар мен білім алушылар жетістіктері.

Оқытушылар мен білім алушылар айтарлықтай жетістіктерге қол жеткізіп тұрады. Облыстық білім басқармасы, әдістемелік кабинет, құзыреттілік орталықтар тарапынан ұйымдастырылған барлық байқауларға толық қатысып, жақсы нәтижелер көрсетті.

Облыстық әдет-ғұрып және салт-дәстүр орталығының ұйымдастыруымен «Бесік жыры – тәрбие бастауы» атты облыстық байқауда І-орын алып «Дипломмен» 2017ж марапатталады.

Кафедра оқытушысы А.А.Алтынбекова ОҚО Білім басқармасы, ОҚО әдістемелік кабинетінің ұйымдастыруымен, ОҚО облысының техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары арасында өткен «Үздік өндірістік оқыту шебері - 2017» байқауына қатысып, жүлделі І-орынды және ОҚПК ұйымдастыруымен өткен «Жаңартылған білім мазмұны» атты аймақтық семинарда жүлделі ІІІ-орынды иемденді.

2020-2021 жылдары «Үздік ғылыми-танымдық баяндамалар» тақырыбындағы Республикалық конкурсында «Жастар арасындағы кикілжіңнің туындауы және оның алдын алу» атты тақырыпта баяндамасымен қашықтықтан қатысып МДҚБ-11г-19 тобының білім алушысы Әмірсейіт Таңшолпан II орын иеленді. Х.Ғ.Б.Қ.О ұйымдастыруымен Алматы қаласында Республикалық оқушылар арасында өткен «Жас ғалым-2021» атты ғылыми жоба байқауында «Наурыздың символы-Қызғалдақ» тақырыбы бойынша МДТ-9г-20 тобының білім алушысы Сайлаубай Айжан қатысып I орын иеленді. Колледж білім алушыларының ғылыми-зерттеушілік дағдыларын дамыту мақсатында пәндік олимпиадада үздік білім жетістігін көрсетіп озық идеяларымен бөліскені үшін МДҚБ-11г-19 тобының білім алушысы Әмірсейіт Таңшолпан II орын иеленді. Аумақтық чемпионат Worldskills Kazakhstan «Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту» құзіреттілігі бойынша оқытушы Токсанбаева Г.Б сертификатпен марапатталды. 2020-2021 оқу жылында өткізілген «Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту» құзыреттілігі бойынша «WorldSkills Қазақстан» аумақтық чемпионатына МДТ-9г-17 тобының білім алушы Нышанбай Мерей қатысып, жетекшісі «Мектепке дейінгі педагогика және психология» пәнінің оқытушысы Токсанбаева Г.Б сертификаттармен марапатталды.Ақпан айының 26 күні Түркістан жоғары көпсалалы қолөнер колледжінде өтетін «Kindergarten teacher-2022» атты байқауға «Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту» мамандығы бойынша МДТ-9г-18/2 тобының білім алушысы Төлепберген Аяжан қатысп алғыс хатпен марапаталды

• 2020-2021 жылдары «Үздік ғылыми-танымдық баяндамалар» тақырыбындағы Республикалық конкурсында «Жастар арасындағы кикілжіңнің туындауы және оның алдын алу» атты тақырыпта баяндамасымен қашықтықтан қатысып МДҚБ-11г-19 тобының білім алушысы Әмірсейіт Таңшолпан II орын иеленді. 2020-2021 оқу жылында өткізілген «Бастауыш білім беру» құзіреттілігі бойынша «WorldSkills Қазақстан» аумақтық чемпионатына ББ-9г-17 тобының білім алушысы Назарқасым Әсел қатысып, жетекшісі «Педагогика» пәнінің оқытушысы Аулабекова М.К сертификаттармен марапатталды.